EMLAK DANIŞMANLIĞI

Gayrimenkul Yatırımları

Cazibesini Koruyor…

Montenegro (Karadağ) vatandaşlık programının gerektirdiği yatırım tutarı, her ne kadar benzer ülke programlarına göre pek çok avantaj taşısa da, hatırı sayılır sayıdaki küçük yatırımcının ödeyebileceği rakamların üzerinde kaldığı da bir gerçek. Bu durumda, Montenegro (Karadağ)’da gayrimenkul alımı yoluyla oturum izni almak cazibesini koruyor. Bilindiği gibi, Montenegro’da gayrimenkul alabilmek veya konut sahibi olan yabancılara oturma izni verilmesi konusunda herhangi bir alt limit bulunmuyor. Ülkenin para biriminin Euro olması sebebiyle, satın alınan gayrimenkuller Euro cinsinden değer kazanıyor, Euro cinsinden kiralanıyor.

AB’ye giriş sürecinde, özellikle sahil kesimindeki nitelikli konutların değerinin önümüzdeki yıllarda düzenli olarak yükselmesi bekleniyor. Montenegro’da gayrimenkul satın alanlar, “Yabancılar Yasası” hükümlerine uygun olarak oturum izni için başvuruda bulunabiliyorlar. Açıklamakta fayda var; burada gayrimenkulden kast edilen, “konut”tur. Arsa, arazi veya ticari gayrimenkuller (dükkan, ofis binası vb), oturum izni getirmemektedir. Konut alımında ise dikkat edilecek noktalar, satın alınacak konutun yıkıntı niteliğinde olmaması ve eğer ailece (eş ve 18 yaşından küçük çocuklar bu kapsamdadır) oturum izni alınacaksa makul bir büyüklükte olmasıdır.

 

Satın alınan gayrimenkullerin değerinin artması, Montenegro’da mülk edinmenin en önemli avantajlarından birisidir. Ülkedeki istatistikler, yalnızca yeni inşaatlardaki metrekare fiyat artışlarını dikkate almaktadır. Ülkedeki gayrimenkulllerin önemli bir bölümünü oluşturan ikinci el konutlardaki değer artışları resmi istatistikler tarafından takip edilmemektedir. Resmi istatistiklere göre Montenegro’daki yeni konutlarda ortalama fiyat artışı geçtiğimiz yıl %8 olarak gerçekleşmiştir. Euro bazında yıllık %8 değer artışının hiç fena bir yatırım olmadığı ise aşikardır. Bu gayrimenkulden kira geliri de elde ettiğinizi hesaba katarsanız, yıllık yatırım getirisinin Euro bazında ortalama %14-15 olarak gerçekleştiği görülür.

 

CMM  , gayrimenkul, turizm ve yatırım danışmanlığı sektörlerinde faaliyet gösteren Budva merkezli bir kuruluştur . Özellikle  gayrimenkul alış ,satış ,kiralama ve buna bağlı aşağıdaki hizmetleri yerine getirmektedir.

 

1. Gayrimenkul Alış ve Satışlarında hukuki danışmanlık

2. Satın alınmış mülklerin bakımlarının yapılması

3. Evinizin günlük, aylık ve sezonluk kiralanması için gerekli danışmanlık hizmetleri

4. Kiralık evlerin anahtar teslimi , temizlik ve bakım hizmetleri

 

Karadağ’da Gayrimenkul alış ve satış prosedürü oldukça kolaydır. Pasaport ve alım -satım sözleşmesi yapmak gerekli yasal dokümanlardır. Eğer satıcı Şahıs ise tapu belgesi ile birlikte kimlik kartı ya da pasaport yeterlidir . Şirket ise ticaret sicil belgesi ile birlikte şirket kaşesi gerekecektir.

 

Alım-satım sözleşmesi mülkün bulunduğu yerdeki noterin önünde imzalanır ve Clausula Intabulandi yani gayrimenkul devir sözleşmesi düzenlenir. Tapu öncesi olan bu doküman noterde muhafaza edilip tüm ödemeler tamamlandıktan sonra mülk sahibinin onayıyla tapuya çevrilir.

 

Sözleşme imzalandığı anda bir miktar kapora (  5.000 Euro civarı ) alınır . Mülkün bulunduğu bölgenin vergi ofisi tarafından saptanan emlak değeri üzerinden 3 % alım vergisinin sözleşme tarihinden itibaren 2 hafta içerisinde ödenmesi tavsiye edilir. Aksi takdirde gün bazında hesaplanan gecikme faizi uygulanmaktadır. Eğer emlak müteahhit firmadan alınırsa alıcı 3 % alım vergisini ödemez .

Emlak vergisi ve satıcıya  olan tüm ödemeler yapıldıktan sonra tapunun alan kişinin adına düzenlenmesi için belediyeye başvurulur . Tüm proses yaklaşık 40 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi ve Karadağ’da satılık, kiralık önemli gayrimenkulleri yakından görebilmek için aşağıdaki linkten iş ortağımızı ziyaret edebilirsiniz.

http://www.cmm-montenegro.com

İLETİŞİM

LİNKLER

Filipa Kovacevica 10, 85310 Budva/Montenegro

Anasayfa

Hakkımızda

İletişim

Copyright © 2018 Osha Montenegro - Tüm hakları saklıdır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Form gönderiliyor...

Sunucu bir hatayla karşılaştı.

Form alındı.