KONUT ALARAK OTURUM İZNİ

Montenegro (Karadağ)' da gayrimenkul edinerek de oturma izni alabilirsiniz.

Alacağınız gayrimenkulün konut olması koşuluyla, Montenegro' da gayrimenkul aldıktan sonra oturma izni için başvurabilirsiniz. Oturma izninizden sizinle beraber eşiniz ve onsekiz yaşından küçük çocuklarınız da yararlanır. Oturum izinleri bir yıllık verilir, yılda bir kez yenilenmesi gerekir.

Minimum tutarlar yok!

Schengen ülkelerinde, oturum izni alabilmek için gayrimenkulde minimum tutarlar bulunmaktadır. En ekonomik Schengen oturma izni için gereken minimum yatırım tutarı €250,000'dur. AB' ye en yakın aday ülke Montenegro'da minimum tutarlar olmaksızın gayrimenkul ve oturum izni alabilir, şimdiden avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Gayrimenkul alım masrafları çok makul ;

Montenegro'da gayrimenkul alım vergisi %3'tür. Müteahhit firmalardan alınan yeni konutlar bu vergiden muaftır. Emlak komisyonu, genellikle satıcı tarafından ödendiği için alıcıdan talep edilmez. Alım sırasındaki diğer masraflar yalnızca noter ve tercüman ücretidir. Operasyonunu gerçekleştirdiğimiz diğer Avrupa ülkelerinde alım masrafları, gayrimenkulün değerine göre yüzdesel olarak çok daha yüksektir.

Montenegro'daki yeni evinizi seçin, alım işlemlerini kolayca gerçekleştirin ;

Montenegro'da gayrimenkul alım işlemi (Türkiye'deki tapu dairesi uygulamasının aksine), noter tarafından gerçekleştirilmektedir. Ev seçimi için ayıracağınız birkaç günün ardından, satın alacağınız evin satışa uygunluğu noter tarafından kontrol edilir. Uygunluk alınmasını takiben, noter hazırlıklarını yapar ve evin satıcısı ile gayrimenkul devir sözleşmesi noter huzurunda imzalanır. Tüm işlem sırasında Türkçe yeminli tercüman alıcıya tüm konuşmaları aktarır. Böylece imzalanan tüm evraklar ve yapılan işlem detaylarıyla alıcıya aktarılır. İşlem sonrasında, Türkiye'ye dönebilirsiniz; çünkü resmi sahiplik belgesinin ulaştırılması 1-3 ay sürmektedir.

Garantili ödeme sistemi ile içiniz rahat ;

Gerçekleştirdiğimiz alım işlemlerinde, satın alınan gayrimenkulün bedeli, sözleşme imzalandıktan sonra, Türkiye'deki hesap numaranızdan, sözleşmede belirtilen, satıcıya ait hesap numarasına transfer edilmek suretiyle ödenmektedir. Böylece, noter işlemlerinin yapıldığı gün alım bedelinin bir araya getirilmesi, bloke çekin yetişmesi veya nakit para taşıma riski gibi huzursuzluk verici faktörler ortadan kalkmaktadır.

Ev alımı tamamlandıktan sonra, oturum izni süreci ;

Evin alımı tamamlandıktan sonra, ana başvuru sahibi Montenegro'ya giderek oturum izni başvurusunu gerçekleştirir. Başvuru işlemi genellikle aynı gün içinde tamamlanmakta, oturum izninin çıkması ise yaklaşık 40 gün sürmektedir. Ana başvuru sahibinin oturum izni çıktıktan sonra ise, aile üyeleri için başvuru yapılabilir.

İLETİŞİM

LİNKLER

Filipa Kovacevica 10, 85310 Budva/Montenegro

Anasayfa

Hakkımızda

İletişim

Copyright © 2018 Osha Montenegro - Tüm hakları saklıdır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Form gönderiliyor...

Sunucu bir hatayla karşılaştı.

Form alındı.