ŞİRKET KURMA

Sadece şirket kurarak oturma ve çalışma izni alanlar 5 yıl boyunca hiç ara vermeden bu izinlerini yenilemeleri durumunda 5. yılın sonunda  daimi oturum izni başvurusunda bulunabilmektedirler.

Karadağ’da şu an için pasaportunuzun kopyası,   e-devletten alacağınız İngilizce adli sicil kaydınız ve Türkiye’den vereceğiniz noter vekaletnamesi ile birlikte 10 gün içinde limited şirketinizi kuruyoruz.

Şirket kurulumu tamamlandığında ise Karadağ’a gelip şahsen başvuruda bulunup 1 gün içerisinde oturum ve çalışma izni alma ile ilgili prosedürler tamamlanıp (bazı durumlarda 2 güne uzayabilir), en geç 30 gün sonra kartınız çıkmaktadır.

Karadağ, dışarıdan yatırım çekmek adına vergileri oldukça düşük tutmaktadır. Birçok yatırımcının şirket kurmak için Karadağ’ı seçme sebeplerinden biri de düşük vergilere sahip olmasıdır. Karadağ’da gelir ve kurumlar vergisi %9 olup KDV dışındaki diğer vergiler yılda 1 kez Mart ayında ödenmektedir.

Kendi şirket hesabınızdan para çektiğinizde veya fatura karşılığı olmadan farklı bir banka hesabına para aktarımında bulundu iseniz %9 oranında stopaj ödenmektedir. Eğer kendi şirketiniz adına yıl boyunca hiç fatura kesilmedi ise, alt limit olan 100€’yu vergi olarak ödemeniz gerekmektedir. Karadağ’da şirketinize ait olan para ile yatırım yapabilmektesiniz. Şirketiniz üzerine konut ya da arsa alabilme hakkına sahipsiniz.

Karadağ'da kalıcı oturma izni edinmekle ilgili ÇOK ÖNEMLİ bir hususa dikkat edilmesi gerekmektedir: Şirket kuruluşunun yapıldığı yıl ve takip eden dört yıl çalışma ve oturma izinlerinin yenilenmesi durumunda, beşinci yıl sonunda kalıcı oturma izni alınması, yalnızca ortaklardan (en az) %51 hisseye sahip  ve aynı zamanda genel müdür olarak atanmış olanı için mümkün olabilecek, diğer ortak(lar) için mümkün olamayacaktır. Bir başka ifade ile; kalıcı oturma izni almayı hedefleyen kişilerin şirketlerini ortaklık yapısı içerisinde kurmaları doğru olmayacaktır.

İLETİŞİM

LİNKLER

Filipa Kovacevica 10, 85310 Budva/Montenegro

Anasayfa

Hakkımızda

İletişim

Copyright © 2018 Osha Montenegro - Tüm hakları saklıdır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakın.

Form gönderiliyor...

Sunucu bir hatayla karşılaştı.

Form alındı.